مخازن ذخیره فلزی اسیدی و بازی

صنایعی که در حال تولید سیالات هستند برای ذخیره ­سازی و انتقال سیالات مورد اشاره نیازمند محل­ های ذخیره ­سازی آنها هستند. بدین منظور معمولا از مخازن فلزی استفاده می ­گردد.

 دلیل انتخاب مخزن فلزی آن است که شکل پذیری بسیار عالی دارد و همچنین مواد اولیه ساخت آن نیز در دسترس است.

اما همانگونه که مشخص است، اگر سیالات داخل مخزن خورندگی داشته باشند، یعنی سیال دارای خاصیت اسیدی یا بازی باشد، با گذشت زمان و به مرور سطح داخلی فلز دچار نقص و خوردگی می شود. 

تحقیقات زیادی که تا کنون انجام شده است ثابت کرده است که فلز برای نگهداری اسید و باز مناسب نیست اما هزینه­ های ساخت مخزن با دیپر مواد و عدم توانایی ارائه استحکام مکانیکی فوق العاده فلز توسط دیگر مواد منجر به آن شده است که همچنان مخازن فلزی محبوب باشد و در صنایع شیمیایی به وفور استفاده شود.

همانگونه که اشاره شد، مجاورت اسید و باز باعث ایجاد خوردگی می شود. افزایش عمق خوردگی باعث ایجاد سوراخ و یا ترک هایی در بدنه مخازن شده است که باعث سرازیر شدن سیال داخل مخزن به بیرون از آن و تخریب محیط پیرامون مخزن می گردد.

 به این موضوع نیز باید اشاره شود که سیال جاری به عمق زمین نفوذ کرده و آب های زیر سطحی را نیز آلوده می کند که آثار مخربی بر محیط زیست دارد.

 موارد بالا به پرسش این سوال ختم می شود که آیا راهی برای جلوگیری از خرابی های مورد اشاره و افزایش عمر سرویس دهی مخازن فلزی وجود دارد.

جواب سوال فوق در استفاده از پوشش های کامپوزیتی شرکت فراسطح زرفام نهفته است که به صورت قابل توجهی موارد فوق را برطرف می کند و عمر خود مخزن را نیز افزایش می دهد. علاوه بر این، شرکت فراسطح توانسته است مخازنی را تولید کند که از ترکیب مواد کامپوزیتی و فلز آماده شده است که مخزن بسیار مناسب با طول عمر بالا در برابر اسید و باز است. 

بخاطر استفاده از پوشش کامپوزیتی قبل از بهره برداری مخزن و در مرحله ساخت، عملا سیالات خورنده اسید و باز هیچگاه به فلز نفوذ نمی کند و این عمل باعث استفاده از عمر بسیار بالای سرویس دهی مخزن می گردد. بخش دیگر مخازن که در توسط اسید و باز خورده شده اند را نیز به راحتی و هزینه مناسب در مقابل ادامه خورندگی محافظت کرد و استحکام مکانیکی از دست رفته را نیز به مخزن بازگرداند.

 پوشش کامپوزیتی شرکت فراسطح که توسط استانداردهای به روز دنیا در این زمینه طراحی شده است می تواند در مقابل اسیدیته سیالات متفاوت که در بازه 13> PH >2 قرار دارند برای سالها مخازن را از خوردگی محافظت کند. بلاشک با کاهش خوردگی مخازن اسیدی و بازی، هزینه های سرسام آور تعمیرات و نگهداری آنها نیز به مقدار ناچیزی تقلیل می یابد که در مجموع به کاهش هزینه های سربار تولید منجر می شود.

شرکت فراسطح زرفام در زمینه پوشش دهی داخلی و سقف مخازن فلزی که حاوی سیالات بازی و اسیدی بوده است سابقه درخشانی دارد و پروژه های متعددی را به سر انجام رسانده است.

 در کنار پوشش دهی کامپوزیتی مخازن، این شرکت مبادرت به طراحی، ساخت و بهره برداری مخازن فلز، کامپوزیت کرده است و آمادگی خود را برای مشاوره و انجام پروژه های کارفرمایان محترم در صنایع مختلف را اعلام می کند.

حوضچه های بتنی اسیدی و بازی
حوضچه های بتنی اسیدی و بازی
حوضچه های بتنی اسیدی و بازی