تقویت لوله ­های دفنی

لوله­ های موجود در صنایع به صورت کلی با توجه به کاربردشان یا از روی زمین رد می­ شوند که برای نگهداری و حفاظت آنها، از ساپورت ­های مختلفی استفاده می ­شود.

دسته دوم بنابر شرایط طراحی در یک عمق قرار داده می ­شوند تا نقش خود را در فرآیند انجام دهند. بعضی از لوله­ ها نیز ممکن است از روی زمین به داخل و برعکس طراحی شده باشند. شرایط کاری لوله­ های دفنی باعث می ­شود تا در معرض منابع آسیب ­زا قرار بگیرند.

بجز آسیبی که ممکن است از سیال داخل لوله و شرایط حاکم بر داخل آن وارد شود، فشار خارجی خاک، رطوبت خاک و شرایط اسیدی خاک نیز بر سطح خارجی لوله اثرگذار خواهد بود.

شرایط گفته شده ممکن است باعث تغییر شکل ­های مکانیکی همانند فرورفتگی در لوله و سایش، و آسیب­ های شیمیایی مانند خوردگی سطح خارجی لوله گردد.

با اینکه روش های متعددی برای جلوگیری از این دسته از آسیب ها توسط صنایع به کار گرفته شده است اما هر روزه مشاهده می شود که لوله های دفنی دچار نشتی و خرابی می شوند.

با اتفاق افتادن نشتی، نیاز به اصلاح، ترمیم و یا تعویض لوله برای جلوگیری از وارد آمدن ضرر و زیان دارد. همانگونه که مشخص است روش­های قدیمی موجود، تعویض لوله و جوشکاری را پیشنهاد می دهند که بسیار هزینه بر است و در بعضی از لوله ها مانند GRP جوابگو نیست. همچنین در مکانی که لوله از روی زمین به داخل و برعکس کشیده شده است، همواره خوردگی شدیدی مشاهده می گردد.

در این محل حتی اگر از رنگ استفاده شود پس از مدتی رنگ پس داده خواهد شد. نیازمندی به روشی که باعث شود مشکلات فوق حل گردد و در سالیان متمادی جوابگوی نیاز باشد بسیار مهم است.

شرکت فراسطح زرفام چندین پروژه از این دست را که کارفرمایان محترم به این شرکت ارجاع داده­ اند را با روش نوآورانه پوشش های کامپوزیتی به صورت کامل رفع کرده است.

پوشش کامپوزیتی که شرکت فراسطح ارائه می دهد کاملا بر اساس استانداردهای ASME و ISO طراحی می گردد و هر کدام بر اساس نیاز کارفرما شخصی سازی شده است. در طراحی صورت گرفته شده شرایط سیال، خاک، رطوبت و حتی تغییرات فشاری که ممکن است در لوله به وجود بیاید مدنظر است.

موادی که در پوشش کامپوزیتی استفاده می­ شود نیز بر اساس شرایط کاری انتخاب خواهد شد. مثلا اگر یک لوله همزمان نیاز به تقویت، رفع نشتی و جلوگیری از خوردگی دارد، از ترکیبات کامپوزیتی خاصی استفاده می شود که همزمان تمام موارد فوق را شامل گردد. در ناحیه ای که لوله از زمین بیرون زده است، شرایط رطوبتی، کاری و خوردگی باعث می شود تا آن ناحیه بسیار مستعد خرابی گردد. در این ناحیه نیز شرکت فراسطح زرفام چندین پروژه در صنایع مختلف مانند صنایع نفت و گاز جنوب کشور با موفقیت انجام داده است.

حفاظت و تقویت لوله های دفنی با استفاده از پوشش های کامپوزیت در افزایش بهره وری تعمیرات و نگهداری نقش دارد و هزینه های آن را به صورت چشمگیری می تواند کاهش دهد.

امید است که کارفرمایان محترم با استفاده از تجربه و دانش سالیان شرکت فراسطح زرفام، از خطوط لوله دفنی موجود در صنعت حفاظت کنند زیرا که از دارایی های بسیار مهم هر مجموعه ای بشمار می آید.

 

تقویت لوله ­های دفنی
تقویت لوله ­های دفنی
تقویت لوله ­های دفنی