مقالات

رفع نشتی لوله فعال

رفع نشتی لوله فعال
رفع نشتی فعال و تقویت خطوط لوله
تقویت و عایق بندی مخازن فلزی
رفع نشتی فعال و تقویت زانویی
رفع نشتی لوله فعال

با توجه به اهمیت خسارات و پیامدهای ناشی از بروز خوردگی در خطوط انتقال و مخازن، “پوشش کامپوزیتی تقویتی و مقاوم به خوردگی”، راهکاری موثر در مدیریت خوردگی دارائی‌ها و تعمیر و تقویت خطوط و مخازن در حال بهره‌برداری است. در مقایسه با روش‌های سنتی، تعمیر و تقویت لوله‌ها و مخازن با پوشش کامپوزیتی دارای مزایای متعدد فنی، اقتصادی، زیست محیطی، سرعت اجرا و ایمنی است. این مزایا شامل موارد ذیل است:

عدم نیاز به قطع فرآیند و تداوم بهره‌برداری
کمک به مدیریت دارایی‌ها و حفظ سرمایه‌ها (جلوگیری از بروز مشکلات ناشی از خوردگی)
عدم نیاز به تخلیه خط یا مخزن (عدم تخریب زیست محیطی)
تقویت سرجوش‌ها، حذف تعمیرات گرم و پیشگیری از خوردگی و آسیب‌دیدگی ناشی از آن‌ها
پیشگیری از خوردگی مجدد
تقویت کلاس خطوط برای استفاده حداکثر ظرفیت
هزینه کمتر و سرعت بالای اجرا
از آنجا که تکنولوژی کامپوزیت شامل یک تقویت‌کننده و یک ماتریس است، امکان طراحی و ایجاد پوشش با خواص مختلف مکانیکی و شیمیایی متناسب با الزامات و خواسته‌های مشتریان فراهم می­‌گردد. شرکت فراسطح زرفام با بهره‌مندی از واحد تحقیقات و توسعه، امکان طراحی پوشش‌های کامپوزیتی گوناگونی را فراهم نموده است. طیف گسترده طراحی‌های پوشش کامپوزیتی شامل انتخاب متریال، طراحی چیدمان الیاف، محاسبه ضخامت پوشش و همچنین تهیه دستورالعمل اجرا براساس طراحی‌های انجام‌ شده است. واحد تحقیقات و توسعه فراسطح زرفام به صورت تخصصی طراحی پروژه‌های رفع و تقویت خطوط لوله، اتصالات مخازن و تجهیزات را بر عهده دارد. همچنین اجرای اینگونه پروژه‌ها در صنایع مختلف نظیر نفت، گاز و پتروشیمی نیز با تشکیل و تجهیز تیم اجرایی مجرب یکی دیگر از نقاط قوت فراسطح زرفام است. این شرکت آمادگی ارائه خدمات با کیفیت و سریع (حداکثر ۷۲ ساعت بعد از اعلام نیاز) در حوزه رفع نشتی و تقویت خطوط لوله، اتصالات مخازن را دارا می‌باشد.

تقویت و رفع نشتی خطوط لوله offshore با روش GRP Lining
رفع نشتی و تقویت خطوط لوله Under Ground
تقویت خطوط لوله به روش پوشش کامپوزیتی سطوح داخلی Internal GRP Lining

مراحل انجام پروژه ­های رفع نشتی فعال و تقویت با پوشش کامپوزیتی

  • جمع‌آوری الزامات، معیارهای طراحی و خواسته‌های مشتریان
  • انتخاب متریال، طراحی پوشش، محاسبه ضخامت و ارائه دفترچه فنی
  • تامین و ارسال متریال به محل پروژه
  • اجرای پروژه براساس دستورالعمل مندرج در دفترچه فنی پروژه

جهت اطمینان از تطابق مشخصات مواد مصرفی و کیفیت اجرایی کار، یک نمونه آزمایشی با شرایط دقیقا مشابه با پوشش کامپوزیت اعمالی در پروژه، هم‌زمان با اجرای کار توسط شرکت فراسطح زرفام و با نظارت مشتری، تهیه و به یکی از آزمایشگاه‌های مرجع جهت بررسی خواص حاصله از جمله TG ، استحکام کششی، چسبندگی بین لایه‌ای و عدم وجود عیوب ساختاری ارسال می‌گردد.
تحویل و تأیید پروژه پس از پایان کار و مورد قبول بودن نتایج آزمایش نمونه ارسالی
لازم به ذکر است کلیه مراحل طراحی و اجرای رفع و پوشش کامپوزیتی براساس استاندارد ASME-PCC2:2015-Part4 و ISO 2481 انجام می‌پذیرد و پس از تحویل و تأیید کار، عملکرد محصول براساس توافقات اولیه به مدت حداقل 5 سال توسط این شرکت گارانتی می‌گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *