حوضچه های بتنی انباشت ذرات جامد و پساب

محبوبیت بتن به عنوان دومین ماده پرمصرف دنیا بر کسی پوشیده نیست. همچنین سازه­های بتنی نیز که از مشتقات بتن هستند در کل صنایع موجود به صورت محدود و یا گسترده به عناوین مختلف بهره برداری می شود. پساب های صنعتی که در صنایع مختلف ایجاد می گردند شامل ذرات جامد و ساینده ای هستند که نیاز به ته نشینی و جدایش دارند. به صورت معمول پساب های حاوی ذرات جامد در یک مخزن بتنی که ساخت آن ارزانتر است، نگهداری می شوند تا ذرات معلق ساینده و جامد آن ته نشین شوند و از سیال جدا گردند. همانطور که گفته شد ذرات جامد در مخزن دارای حرکت دینامیک هستند که منشا آن حرکت سیال است. حرکت توامان سیال و جابجا کردن ذرات جامد باعث سایش سطح بتن و ایجاد خوردگی در سطح مخزن می­گردد. با ایجاد سایش در سطح داخلی مخزن، نفوذ سیال به ضخامت نیز تشدید می شود و باعث کاهش عمر مخزن بتنی خواهد شد.

در برخی موارد مشاهده شده است که سایش توسط ذرات جامد داخل سیال آنقدر بالا بوده است که به هسته مرکزی بتن رسیده و به میلگردهای مخزن نیز آسیب رسانده است. با آسیب به میلگرد سازه مخزن، یکپارچگی سازه به خطر خواهد افتاد و نهایتا نشت سیال به بیرون رخ خواهد داد، امکان تخریب کل مخزن نیز محتمل است. روش های سنتی رفع نواقص یاد شده همانند لکه گیری با بتن و یا گروت، به صورت مقطعی مشکل را حل خواهد کرد و در اثر سایش ذرات جامد و ضربه های ناشی از آنها پس از مدتی دچار تخریب می شوند و همان اتفاق تکرار خواهد شد. شرکت فراسطح زرفام با توجه به معایب و مشکلات مذکور در فوق، تحقیقات خود را بر آن متمرکز کرده است و پوشش های کامپوزیتی خود را با آن شرایط منطبق ساخته است. با استفاده از پوشش های کامپوزیتی شرکت فراسطح زرفام به دلیل سختی سطحی آن و استفاده از الیاف های متنوع که بسته به شرایط کاری انتخاب خواهند شد، سطح مخازن دارای ذرات جامد به خوبی در مقابل سایش آنها محافظت و تقویت می شود. پوشش های کامپوزیتی شامل زمینه پلیمری است که انتخاب آن می تواند در مقابل سایش و خوردگی مقاومت خوبی از خود نشان دهد.

شرکت فراسطح زرفام در طول مدت فعالیت خود در موارد مختلف نسبت به پوشش دهی حوضچه های بتنی که پساب آنها دارای ذرات جامد بوده است، اقدام کرده است. صنایع مختلفی که شرکت فراسطح زرفام به آنها خدمات پوشش دهی کامپوزیتی ارائه داده است بسیار متنوع هستند. در صنایع نفت و گاز که پساب دارای ذرات معلق هستند، این شرکت سابقه بسیار طولانی دارد. همچنین در صنایع دیگر که پساب های خورنده تولیدی آنها به شدت بر حوضچه بتنی تاثیر گذاشته بود و تا مرز تخریب نهایی پیش رفته بود، با استفاده از پوشش کامپوزیتی که توسط شرکت فراسطح زرفام طراحی و اجرا شده بود، به مدار کاری برگشته است.

شرکت فراسطح زرفام امیدوار است که با استفاده از تجربه و دانش به دست آمده در طول سالیان بتواند که در راستای تامین نیازمندی های کارفرمایان محترم اقدامات لازم را به عمل آورد.