حوضچه های بتنی اسیدی و بازی

حوضچه­ های بتنی به صورت گسترده به اهداف مختلفی مانند ته­ نشینی، هوادهی و غیره در صنایع مورد استفاده قرار می­گیرد. حوضچه ­های بتنی از ترکیب بتن پایه سیمان و میلگردهای آهنی ساخته شده­ اند. سیمان به عنوان پایه سازه ­های متنوع دارای قیمت کمتر و فرآوری آسانتر نسبت به دیگر مواد است. با این حال سیمان به دلیل ساختار شیمیایی خود در واکنش با دیگر مواد به سرعت دچار تغییر و کاهش خواص آن می­گردد. 

به عنوان مثال، در مجاورت سیالات بازی و اسیدی، از لحاظ شیمیایی سیمان با این مواد وارد واکنش شده و در اصطلاح دچار خوردگی می­گردد. شرکت فراسطح زرفام با توجه به پشتوانه علمی و سوابق کاری متعدد در این زمینه، راهکار پوشش های متنوعی مانند کامپوزیت را به حضور کارفرمایان محترم ارائه میدهد. با رویداد خوردگی در طی زمان و ریزش سطح بتن، سیال خورنده به میلگرد­های مسلح ­کننده مخزن رسیده که منجر به تهدید استحکام ساختاری و احتمال تخریب ناگهانی حوضچه و پخش سیال خطرناک در محیط می­گردد. 

همچنین واکنش ­پذیری میلگرد فلزی با قرار گرفتن در مجاورت سیالات خورنده اسیدی بازی، خوردگی شدیدی ایجاد می­کند که نیاز به تعمیرات سنتی بسیار گران قیمت و زمانبری دارد که در طول تعمیر باید حوضچه از سرویس خارج گردد. این نوع تخریب، متشکل از تخریب بتن و میلگرد می­باشد که در شرکت فراسطح با استفاده از روش­ های نوین به ترمیم و تعمیر سازه پرداخته می­شود.

مشکلات مورد اشاره منجر به وارد آمدن خسارات متعدد مالی، زمانی و زیست­ محیطی به مجموعه­ های بهره ­بردار میگردد. بنابراین شرایط، شرکت فراسطح زرفام با استفاده از دانش روز دنیا، تبادر به استفاده از مواد کامپوزیتی که شامل زمینه ­های پلیمری و الیاف تقویت­­ کننده جهت رفع مشکل فوق نموده است. همانگونه که اشاره شد، این نوع از حوضچه ­ها در مجاورت سیالات اسیدی و بازی هستند پس در انتخاب نوع زمینه پلیمری مورد استفاده، پلیمری انتخاب خواهد شد که اسیدیته (PH) سیال مورد نظر را تحمل کند و همچنین دارای چسبندگی مناسب به سطح بتنی باشد.

 در کنار این موارد، شرایط دمایی و غیره نیز در تعیین رزین پلیمر بسیار موثر است. علاوه بر زمینه پلیمری ضدخوردگی، الیافی نیز به صورت طویل و نمد مانند از موادی همانند شیشه، کربن، کولار و غیره جهت تقویت زمینه و کل کامپوزیت استفاده می­شود. انتخاب الیاف نیز با توجه به میزان اسیدی و بازی بودن محیط کاری می­باشد. به صورت کلی، کامپوزیت مورد استفاده به دو هدف جلوگیری از خوردگی و تقویت سطوح در مقابل بارهای وارده مورد استفاده قرار می­گیرد. با استفاده از کامپوزیت، مخازن بتنی که در معرض اسید و باز قرار گرفته است تا حدود بسیار زیادی از آسیب­ های وارده در امان خواهد ماند و بنابر طراحی کامپوزیت تعمیرکننده، استحکام مکانیکی از دست رفته آن نیز بهبود قابل توجهی خواهد یافت.

 افزایش عمر سرویس­ دهی و کاهش قابل توجه در زمان و هزینه کل تعمیرات این دسته از حوضچه­ ها از دیگر مزایای استفاده از پوشش­دهی سطح با مواد کامپوزیتی شرکت فراسطح می­باشد. شرکت فراسطح با دارا بودن سبقه عملیاتی و دانشی خود، همواره آماده است تا در کوتاهترین زمان عملیات و مشاوره در مورد ترمیم حوضچه بتنی را ارائه دهد.

حوضچه های بتنی اسیدی و بازی
حوضچه های بتنی آب و فاضلاب