مقالات

ترمیم مخازن فلزی

ترمیم مخازن فلزی

در محیط های صنعتی سیالاتی که به عنوان مواد اولیه، مواد میانی، مواد نهایی و مواد زائد وجود دارند، متناسب با حجمی که دارند در مخازنی با ابعاد مختلف نگهداری می شوند. مخازنی که این مواد را نگهداری می کنند معمولا فلزی هستند. چرا که مخازن فلزی استحکام و دمای بیش تری را در اختیار بهره بردار قرار می دهند. مخازن فلزی با وجود استحکامی که دارند، تحت تأثیر شرایط مختلف داخلی و خارجی آسیب پذیرند. برخورد و حرکت پیوسته سیالات درون مخازن، شرایط جوّیی و محیطی مثل تابش نور خورشید، رطوبت و در معرض آب قرار گرفتن باعث می شود که درزهای جوش این مخازن فلزی باز شود و یا این که موجب ساییدگی و خوردگی و حتی پوسیدگی مخازن شوند. تعمیر و ترمیم این گونه آسیب ها خسارات و هزینه های بالایی را به همراه خواهد داشت. عایق بندی مخازن فلزی باعث می شود تا آسیب های ممکن را تا حد امکان کاهش داده و هزینه های تعمیر را به حداقل رساند. شرکت فراسطح زرفام با تکیه بر علوم و فناوری روز دنیا راه حل هایی را برای کاهش این مشکلات ارائه داده است.

چراعایق بندی مخازن فلزی انجام می شود

ترمیم مخازن فلزی

ترمیم مخازن فلزی

یکی از بهترین راه های صرفه جویی و کنترل هزینه های بهره برداری در پروژه های صنعتی، عایق بندی مخازن فلزی است. از طرفی دیگر عایق بندی موجب کمتر شدن اتلاف انرژی خواهد شد. شاید در نگاه اول انجام آن هزینه بر به نظر برسد، اما تأثیر این امر را می توان در بازه زمانی بلند مدت مشاهده کرد. این فرآیند به لحاظ زمانی، سرمایه های مالی و انسانی برای کارفرمایان مقرون به صرفه خواهد بود.

عایق بندی و تقویت مخازن فلزی با کامپوزیت های فایبرگلاس

برای عایق سازی مخازن فلزی از مواد و متریال مختلفی استفاده می شود. شرکت فراسطح زرفام با استفاده از فناوری های نوین و بهرهمندی از کارشناسان متخصص اقدام به ساخت و تولید مخازن فلزی کامپوزیتی کرده است. مخازن فلزی کامپوزیتی در برابر عوامل مختلف مانند خوردگی و ساییدگی مقاومت بسیار بالایی دارد. این کامپوزیت ها توانایی تحمل دمای بالا تا 130 درجه را دارد، بدون این که جدایی بین فلز و کامپوزیت اتفاق بیفتد. پوشش های کامپوزیتی دارای خاصیت  ضد خوردگی هستند و به همین دلیل مقاومت کل سازه را افزایش داده و در نتیجه عمر مخازن فلزی به میزان قابل توجهی افزایش داده می شود.

مزایای اصلی عایق بندی مخازن فلزی با کامپوزیت های فایبرگلاس

مخازن فلز-کامپوزیتی شرکت فراسطح زرفام به لحاظ عملکردی، اقتصادی و زیست محیطی مزایای بسیاری دارد. برخورداری از مزایای مذکور منجر به ثبت اختراع و دریافت گواهینامه “تحقیق و توسعه” از وزارت صنعت، معدن و تجارت شده است. برخی از مهم ترین مزایای این محصول عبارت است از:

 • وزن پایین و سبک بودن
 • عمر زیاد مخزن و حداقل میزان خوردگی و نشتی به سبب ویژگی یکپارچه بودن
 • ترمیم و تعمیر ساده و مقرون به صرفه
 • اجرا در حداقل زمان و هزینه
 • امکان طراحی پوشش متناسب با نیاز و خواسته های کارفرما
 • استحکام بالا در مقابل فشار بسیار بالای مکانیکی و هیدرولیکی
 • امکان اجرا شدن بر روی سطوح مختلف خمیده

مراحل اصلی عایق بندی مخازن فلزی توسط شرکت فراسطح زرفام

طراحی، اجرا، تعمیر و عایق بندی مخازن فلزی توسط نیروهای متخصص شرکت فراساخت زرفام بر اساس استاندارد های ISO 16961 ، ASTM D1763 انجام می شود. مراحل اصلی فرآیند مذکور به شرح ذیل است:

 • گردآوری الزامات و خواسته های کارفرمایان
 • ارائه دفترچه فنی و انجام محاسبات پایداری و مقاومتی بر اساس استانداردهای موجود و طراحی پوشش، برآورد ضخامت و انتخاب متریال پوشش کامپوزیتی
 • تامین کردن مواد اولیه پروژه بر اساس با طراحی
 • آزمایش و انجام تست های مورد نیاز مطابق برنامه کنترل کیفی جهت دریافت اطمینان از داشتن مطابقت شاخصه های عملکردی پوشش با فرضیات طراحی در روند اجرا
 • ارائه ی خدمات اجرای پوشش و تعمیرات مبنی بر دستورالعمل هایی که در دفترچه های فنی پروژه ذکر شده است.
 • تحویل پروژه بعد از اتمام مراحل مذکور

یکی از پارامترهای حیاتی و مهم در این گونه پروژه ها، اتصال و چسبیده شدن لایه پوشش کامپوزیتی به زیر لایه فلزی است. شرکت فراسطح زرفام به واسطه ی رویکردهای زیر نسبت به رفع مطلوب برون این گونه ریسک و خطا نموده است:

 • تقریب حداکثری ضریب انسباط پوشش با زیر لایه در طراحی پوشش، انتخاب مواد و چیدمان لایه ها
 • استفاده از پرایمر بهبود یافته همراه با خواص مکانیکی مطلوب که از اختراعات شرکت فراسطح زرفام است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *