استحکام بخشی مکانیکی خطوط لوله

خطوط لوله در صنایع، نقش بسیار حیاتی دارند و عامل ارتباط تقریبا کلیه واحدها هستند و پل ارتباطی بین آنها محسوب می گردند. پس با هرگونه اخلال در عملکرد آنها، کل سیستم دچار اخلال خواهد شد. لوله ها ممکن است دچار مشکلات مختلفی در طول کارایی خود شوند. یکی از این مشکلات، کاهش ضخامت داخلی لوله بر اثر عوامل مکانیکی یا شیمیایی مختلف است. با کاهش ضخامت لوله، بر اساس شرایط دمایی و فشاری لوله، ممکن است یکپارچگی سیستم به خطر افتد. در برخی موارد ضخامت کاهش یافته باعث می­شود که لوله برای تحمل شرایط کاری نیازمند تقویت و یا تعویض گردد. تعویض کردن لوله ها معمولا نیاز به از مدار خارج کردن کل سیستم داشته پس در صورت وجود راه حلی که نیاز به عدم از سرویس خارج کردن سیستم باشد بسیار مقرون به صرفه است. روش های سنتی، نیازمند تخلیه مواد خطرناک داخل لوله است زیرا خطراتی همچون انفجار به دلیل برشکاری و جوشکاری امکان رخ دادن دارند. شرکت فراسطح زرفام ارائه دهنده پوشش های کامپوزیتی، به عنوان بهترین راه حل مشکل بهبود خواص مکانیکی لوله های آسیب دیده، تقویت لوله با استفاده از متریال کامپوزیتی را پیشنهاد می دهد که قابلیت طراحی برای هر نوع لوله با شرایط کاری مختلف را دارد.

پوشش کامپوزیتی که عمدتا از الیاف های مختلف و زمینه های پلیمری متفاوت با اهداف خاص طراحی و ساخته می شوند، دارای خواص مکانیکی بسیار بالایی همچون مدول یانگ (الاستیسیته)، استحکام کششی و استحکام خمشی می باشند. علاوه بر این کرنش شکست کامپوزیت لایه چینی شده بسیار بالاست و وزن آن نیز به صورت چشمگیری از دیگر مواد صنعتی مانند فلزات که برای استحکام بخشی استفاده می شوند، کمتر است. زمانی که یک لوله که در اثر عوامل متنوعی دچار آسیب منجر به کاهش خواص مکانیکی شده است با کامپوزیت پوشش داده می شود، گویی یک لوله کامپوزیتی جدید که لوله آسیب دیده نیز جزئی از آن است در محل نصب شده است و جوابگوی نیاز واحد صنعتی می باشد.

همانگونه که اشاره گردید، کامپوزیت قابلیت طراحی را دارد. طراحی یاد شده می تواند به گونه ای باشد که عوامل دخیل در تنزل خواص مکانیکی لوله که تاکنون با آنها درگیر بوده را نیز از بین ببرد. به عنوان مثال، اگر لوله ای در معرض شرایط کاری- محیطی دچار پوسیدگی بیرونی گردد و مقداری از ضخامت خود را از دست داده باشد، با استفاده از پوشش کامپوزیتی می توان استحکام ضخامت از دست رفته را بازیابی کرد و همچنین از وقوع موارد اینچنینی جلوگیری نمود.

شرکت فراسطح زرفام اعلام می دارد که برای تامین نظر و نیازهای کارفرمایان مختلف که مجموعه های تحت نظر آنها دچار مشکلاتی همچون استحکام بخشی مکانیکی خطوط لوله پایین است، آماده است تجارب و علم خود را در راه رفع آن مشکل به اشتراک بگذارد زیرا که در طول سالیان، شرکت فراسطح زرفام این دست پروژه ها را با موفقیت به کارفرمایان تحویل نموده است.

ما در شرکت فراسطح زرفام امیدواریم با تعامل سازنده با مجموعه های مختلف بتوانیم هزینه های متحمل شده در بحث نگهداری و تعمیرات لوله را به صنایع به طور چشمگیری کاهش دهیم.