امروزه در جای جای مناطق مختلف شهری و صنعتی می توان رد پای مخازن فلزی که با ابعاد و اشکال مختلف بر روی زمین قرار گرفته اند و یا با استفاده از پایه های فلزی یا بتنی در ارتفاعی بالاتر از سطح زمین قرار گرفته اند.

 کاربردهای متفاوتی برای مخازن فلزی وجود دارد که یکی از آنها، استفاده به عنوان مخزن ذخیره یا انتقال آب است.

انواع آب مصرفی می تواند در این مخازن فلزی نگه داری شود و برای هدف مورد نظر مصرف گردد. به دلیل آنکه آب از منابع مختلف تامین می گردد و یا بعد از طی یک پروسه به مخزن وارد می شود، آب مورد اشاره می تواند خاصیت بازی و اسیدی پیدا کند.

 با تغییر اسیدیته آب، قدرت خوردندگی و تخریب آن نیز افزایش پیدا می کند و باعث تخریب در بدنه و به خصوص نقاط جوش مخازن می شود.

با افزایش زمان سرویس دهی مخزن فلزی، آب به تدریج در سطح داخلی مخزن نفوذ کرده و در ادامه منجر به ایجاد ترک با سوراخ هایی در مخزن می گردد که هدر رفت آب داخل مخزن را در پی دارد. 

در خطوط جوشکاری مخازن فلزی آب، معمولا حفراتی بسیار ریز در زمان جوشکاری مخزن ایجاد شده است که آنها بسیار برای نفوذ آب به ضخامت جوش و درنهایت تخریب آن، مستعد هستند.

در کنار موارد فوق که آثار بسیار مخربی بر عمر مخزن فلزی آب دارد، هوازدگی که زنگ زدگی فلز را در ادامه به وجود می آورد نیز بر سرویس دهی مخزن اثر نامطلوب دارد و ضخامت مخزن را بسیار کاهش می دهد.

 از دیگر علل ایجاد خوردگی در مخازن فلزی آب، افزایش دمای آب داخل مخزن است که از علل مختلفی مانند تابش نور خورشید و فعالیت های شیمیایی منتج می گردد.افزایش دمای آب باعث ایجاد بخار در مخزن است و بخار قدرت خوردگی به مراتب بیشتری نسبت به آب مایع دارد و سرعت خوردگی را بیشتر می کند.

شرکت فراسطح زرفام که به صورت تخصصی بر روی پوشش های کامپوزیتی ضد خوردگی فعال است، با علم به دلایل اصلی خوردگی مخازن فلزی، مبادرت به انجام خدمات در پوشش مخازن فلزی آب با استفاده از مواد کامپوزیتی جهت تقویت سازه ای مخزن و جلوگیری از خوردگی آن کرده است.

نوین ترین راه برای مقابله با خوردگی فلز که همانا استفاده از مواد و پوشش های کامپوزیتی است، برای استفاده در مقاوم سازی مخازن فلزی آب، نیاز به طراحی خاص دارد که شرکت فراسطح زرفام با ایجاد آزمایشگاه پوشش های کامپوزیتی برای مصارف مختلف، می تواند پوشش های کامپوزیتی مناسب به فراخور نوع آب (آشامیدنی، دریا، اسیدی و بازی و غیره) را ارائه نماید. در طراحی و اجرای پوشش کامپوزیت مخازن فلزی، توجه به نکاتی همانند تفاوت ضرایب حرارتی، نفوذ آب و مقاومت زمینه پلیمری در برابر محیط آبی شیمیایی بسیار حائز اهمیت است که شرکت فراسطح زرفام تمام موارد یاد شده را به عنوان جزئیات مهم طراحی مناسب و استاندارد درنظر گرفته است.

شرکت فراسطح زرفام با تکیه بر تجربه و علم کسب شده در طی سالیان، توانایی خود را در جهت مقاوم سازی و ترمیم مخازن فلزی آب به اثبات رسانده است و آماده ارائه مشاوره، طراحی و اجرای اینگونه پوشش های کامپوزیتی برای حفظ دارایی های کارفرمایان گرامی، است.

مخازن آب فلزی
مخازن آب فلزی
مخازن آب فلزی
مخازن آب فلزی
مخازن آب فلزی