محافظت و استحکام بخشی سطوح

تنوع سطوح در صنایع مختلف که می توان با استفاده از تکنولوژی رنگ و پوشش و کامپوزیت محافظت کرد بسیار زیاد است. به طور خلاصه می توان این سطوح را به دسته های زیر تقسیم نمود:

  •  فلزات
  • کف (کاشی-بتن-کفپوش و …)
  •  چوب
  •  پلاستیک و لاستیک و …

هر یک از این سطوح در صنایع مختلف در معرض انواع موارد آسیب زا بوده و می توان جهت افزایش عمر، بهبود عملکرد و زیبایی و یا ترمیم بخش های آسیب دیده با هزینه کمتر نسبت به جایگزینی آن ها، از تکنولوژی رنگ و رزین و پوشش و کامپوزیت استفاده نمود.

از جمله آسیب های احتمالی که سطوح نام برده را تهدید می کند می توان به موارد زیر اشاره کرد:
• ضربه های وارد شده به سطوح مختلف در صنایع گوناگون و در نتیجه ایجاد ترک و رشد آن 
• تنش های سایشی و سایر تنش ها ناشی از عبور اجسام سنگین و سایر فرساینده های مکانیکی
• خرابی های ناشی از تماس با انواع روغن‌ها و مواد شیمیایی فرآیندهای تولید، آب، فاضلاب ها و یا سایر مواد خورنده
در این صنعت جهت حل این مشکلات راه حل های گوناگونی وجود دارد که به صورت خلاصه به برخی از آن ها پرداخته خواهد شد.
کفپوش های اپوکسی و یورتانی: امروزه استفاده از این کفپوش ها با توجه به کاربری و مزایایی که دارا هستند بسیار مورد توجه قرار گرفته اند. از جمله فاقد درز و شکاف بوده و در نتیجه مانع از تجمع میکروب و آلودگی هستند، مقاومت فشاری و ضربه بالا داشته، امکان نفوذ مواد حداقل بوده و چسبندگی بالایی به سطوح بتنی دارند و ترمیم آنها نیز به سادگی انجام می گیرد.

در برخی موارد با توجه به مواد خورنده و اسیدی از مواد مقاوم تری نظیر کاشی های ضد اسید و کامپوزیتی استفاده می گردد که شرح آن در ادامه داده خواهد شد.
کاشی های ضد اسید:
از جمله خواص فیزیکی این کاشی ها می توان به جذب آب، دانسیته، حلالیت در اسید، مقاومت در برابر سایش، مقاومت فشاری، ، مقاومت در برابر شوک های حرارتی و سختی سطح و مقاومت در برابر یخ زدگی اشاره نمود. همچنین کاشی ضد اسید در مقابل مواد شیمیایی اسیدی بسیار مقاوم هستند که مقاومت شیمیایی آن‌ها در برابر محیط های قلیایی ضعیف تر است.
حین استفاده، نصب و بند کشی این کاشی موارد ذیل اهمیت بالایی دارد:
1- استفاده از ملات ضد اسید مناسب با توجه به شرایط محیطی جهت نصب و بندکشی انتخاب گردد تا مواد از آنها نفوذ نکند تا موجب لق شدگی و سایر خرابی ها گردد.
2- بندکشی باید بین 3 تا 5 میلیمتر و پرنمودن کامل بندها توسط ملات ضد اسید انجام گیرد
3- سطح زیرین کاشی ها کامل با ملات ضد اسید پر شود.

پوشش‌های کامپوزیتی : پوشش های پایه پلیمری تقویت شده با الیاف هستند که خواص آن ها بسته به رزین انتخابی و الیاف متفاوت است و کارشناسان شرکت فراسطح زرفام متناسب با شرایط کاربری نوع مناسب پوشش را انتخاب کرده و خدمات لازم را ارایه می دهند.

شرکت فراسطح زرفام
محافظت و استحکام بخشی سطوح
محافظت و استحکام بخشی سطوح